اخبار

۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۸

دشان کاپیتان روی نیمکت هم قهرمان می‌شود؟

بعد از 6 سال، به نظر می رسد فوتبال فرانسه می تواند پاداش اعتماد به دیدیه دشان را از او بگیرد. او سه شنبه شب با شاگردانش تیمی را شکست داد که پرستاره ترین تیم جام جهانی روسیه بود و برزیل پرامید را حذف کرده بود. حالا فرانسه با دشان در آستانه کسب بزرگترین افتخار ممکن است. قهرمانی جام جهانی در جایی بیرون از خانه.

دشان 20 سال پیش با بازوبند کاپیتانی، تیم ملی فرانسه را به قهرمانی جام جهانی رسانده بود؛ در خاک فرانسه. دو سال بعد هم قهرمانی جام ملت های اروپا از راه رسید. این آخرین قهرمانی خروسها در یک تورنمنت بزرگ بود. بعد از روژه لومر، هیچ کدام از مربیان فرانسه توفیقی کسب نکردند. ژاک سانتینی، ریموند دومنش و لوران بلان نتوانستند قهرمانی دیگری برای فرانسه به ارمغان بیاورند. هر چند دومنش فرانسه را تا فینال جام جهانی 2010 هم رساند اما اخراج زیدان مقابل ایتالیا اجازه نداد فرانسه قهرمان شود و سرانجام پس از ناکامی لوران بلان و پس از یورو 2012 نوبت به دیدیه دشان رسید تا شانسش را در تیم ملی فرانسه امتحان کند.

اولین آزمون بزرگ او جام جهانی برزیل بود. فرانسه با دشان تا مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی 2014 پیش آمد اما برخورد با آلمانی که بعدا قهرمان تورنمنت شد پایان کار این تیم بود. آنها با گل مت هوملز مغلوب ژرمن ها شدند و بدون سرافکندگی به کشور خود بازگشتند. اما ماموریت دشان ادامه داشت. یورو 2016 با میزبانی فرانسه بهترین فرصت برای دشان بود اما این فرصت هم در آخرین لحظه و به شکلی ناباورانه از دست رفت. تیم او با شایستگی تا فینال رفت و در نیمه نهایی هم انتقام باخت به آلمان در جام جهانی را از این تیم گرفت اما در روزی که کریستیانو رونالدو هم مصدوم شده بود و از زمین بیرون رفته بود هیچ چیز خوب پیش نرفت و با گل ادر در وقتهای اضافه، پرتغال در فرانسه جشن قهرمانی را گرفت. با این حال خبری از برکناری دشان نبود.

دشان ماند و حالا نه به عنوان نه کاپیتان بلکه به عنوان مربی فرانسه در آستانه لمس کاپ قهرمانی جام جهانی قرار دارد. تیم او آرژانتین را با مسی، اورگوئه را با لوئیس سوارز و بلژیک را با همه ستارگانش کنار زده و به فینال رسیده است. اما به نظر می رسد با هر نتیجه ای، دوران دشان در فرانسه به پایان رسیده باشد و او بعد از قهرمانی یا نایب قهرمانی در جام جهانی روسیه از هدایت تیم ملی فرانسه کنار برود.