اخبار

۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۸

حذف همگروههای تیم ملی؛ اولین بار در تاریخ

این نخستین بار است که تمام هم گروهی های ایران، در مرحله یک هشتم نهایی حذف می شوند! در جام جهانی 1978 تیم ملی پرو در مرحله یک چهارم نهایی به برزیل باخت و حذف شد اما هلند تا فینال پیش رفت و در بازی نهایی مغلوب تیم میزبان یعنی آرژانتین شد. 20 سال بعد، یکی از هم گروهی های ایران یعنی یوگسلاوی در یک هشتم به هلند باخت و حذف شد اما آلمان به جمع 8 تیم برتر رسید و به کرواسی باخت. خیلی از بازیکنان آن دوره، همین حالا نیز معتقدند ایران می توانست آن دوره از مرحله گروهی صعود کند.

در 2006 پرتغال و مکزیک از گروه ایران صعود کردند. مکزیک در هشتم نهایی و در دقایق ابتدایی از آرژانتین پیش افتاد اما سپس 3 گل خورد و حذف شد. ولی پرتغال شگفتی سازی کرد و با حذف بزرگانی چون انگلستان و هلند، به نیمه نهایی رسید. آن ها در نیمه نهایی با پنالتی زیدان مغلوب فرانسه شدند.

8 سال بعد نیز از گروه ایران آرژانتین توانست تا فینال پیش برود و آنجا مغلوب آلمان گشت.اما این بار هیچ کدام از هم گروهی های ایران نتوانستند در جمع 8 تیم برتر یا مراحل بالاتر حضور داشته باشند. این اتفاق نادر در حالی رخ داد که پیش از جام، گروه B را گروه مرگ جام جهانی می دانستند اما با شروع مسابقات و برکناری لوپتگی، مشخص شد نه اسپانیا تیم همیشگی است و نه پرتغال.

سلسائوی اروپا شنبه شب مغلوب اروگوئه شد و اسپانیا نیز دیشب در اوج بهت و حیرت به روسیه باخت.